Mutfak Tezgahında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Tezgahında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Tezgahında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mermerden paslanmaz çeliğe, granitten seramiğe, mutfak tezgahı seçiminde ihtiyaca yönelik akılcı tercihler yapmak için, farklı malzemeleri artıları ve eksileriyle değerlendirmek önem taşıyor.

Evinizin mutfağını yenilemeye karar verdikten sonra, daha uzun süreli kullanım için dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri, hatta belki de en önemlisi mutfak tezgahı seçimidir. Tezgah seçiminde öncelikle, mutfağınızın yansıtmasını istediğiniz dekoratif stili göz önünde tutmalısınız. Günümüzde dekorasyonun her alanında farklı malzemeleri birlikte kullanımın yaygınlaşmasına karşın, rüküşlükle stil sahibi olmak arasında son derece ince bir çizgi bulunduğunu unutmamak gerek! Örneğin; klasik döşenmiş country veya rustik mutfaklarda, paslanmaz çelik bir tezgahın kullanımı ne kadar aykırıysa; son derece modern teknolojiye sahip ürünlerin yer aldığı, endüstriyel tarzda döşenmiş bir mutfakta da ahşap doğrama bir tezgah tercihi

, aynı derecede nahoş sonuç verebilir. Mutfağınızın mobilyaları ve dolap kapaklarıyla öne çıkmasını isterseniz, daha yalın görünümlü bir tezgah seçmeniz yerinde olur. Dolap kapakları ve kulplarının sade olduğu, aksesuarların ön plana çıktığı mutfaklarda da bunun tam tersine, göz alıcı bir tezgah tercihinden çekinmemelisiniz. Mutfak tezgahı, mutfağın bütün görünümünü tek başına değiştirebilen, etkili bir unsurdur. Üstelik sadece görünüm değil, kullanım açısından da yadsınamaz bir öneme sahiptir. Oysa çoğu insan mutfağını değiştirirken bu önemli mutfak bileşenini gözardı ettiğinden, tadilatın üstünden fazla zaman geçmeden çeşitli yakınmalar ve şikayetler ortaya çıkabilir. En çok rastlanan şikayetlerden biri tezgahın kolayca lekelenmesi ve yeterince temiz görünmemesidir. Eğer siz de en çok bundan şikayetçiyseniz, bir dahaki seçiminizde tezgah malzemesinin kolay temizlenebilir, asitlere karşı uzun yıllar dayanıklı ve iz bırakmayan türden olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca malzemesi ne olursa olsun, mutfak tezgahlarına sıcak tencere ya da fırın kabı gibi yüksek ısı kaynaklarını doğrudan yerleştirmeyin; yüksek ısı bütün tezgahların baş düşmanıdır! Seçimlerinizi kolaylaştırmak adına tüm bu unsurlara dikkat ederek mutfak tezgahlarının avantaj ve dezavantajlarını incelemeyi ihmal etmeyin!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *